SKENARI

Sjellim lajmet e fundit nga Kosova në kohë reale

Formacioni i mundshëm i Kosovës ndaj Armenisë – Franco Foda i beson ‘senatorëve’

Përzgjedhësi i ri i Përfaqësueses së Kosovës, Franco Foda ka ndarë mendjen për formacionin që pritet ta zbres në fushë për ndeshjen e sotme (e premte) ndaj Armenisë.

Ky takim është paraparë të zhvillohet në ‘Vazgen Sargsyan Republican Stadium’ të Yerevanit, me fillim nga ora 17:00.

Por, si do të luajë Kosova në këtë ndeshje?

Trajneri gjerman, Foda ka pasur katër seanca stërvitore për të parë nga afër gjendjen e lojtarëve të Kosovës.

Foda nuk pritet të bëjë shumë ndryshime dhe do të ‘debutoj’ duke iu besuar fanellën e titullarit ‘senatorëve’ të ekipit.

57-vjeçari do të bazohet te lojtarët më të vjetër, për të parë se cilët janë të gatshëm për vazhduar projektin e tij, para se t’u bëjë vend disa të rinjve.

Foda në këtë ndeshje pritet të startojë me një rreshtim 4-3-3, por që shumë lehtë mund të kthehet në 3-4-2-1.

Në portë pritet të jetë Arijanet Muric, ndërsa në mbrojtje Mërgim Vojvoda dhe Leart Paqarada nga krahët dhe Amir Rrahmani e Fidan Aliti në qendër

Mesfusha do t’i besohet treshes Florian Loshaj, Florent Muslija dhe Donat Rrudhani, i cili mund të luajë edhe në krahun e majtë nëse rreshtimi kthehet me tre mbrojtës qendre dhe Paqarada bëhet partner me Rrahmanin dhe Alitin.

Në sulm, Vedat Muriqi do të jetë në qendër, i ndihmuar nga Edon Zhegrova dhe Milot Rashica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Exit mobile version