Gjendet shishja me mesazh që udhëtoi 402 kilometra në vit

Një çift nga Florida të cilët po shëtisnin në një plazh gjetën një mesazh në një shishe që doli se ishte hedhur në ujë një vit më parë dhe udhëtoi për 402.336 kilometra.

Bob Murphy tha se ai dhe gruaja e tij po ecnin përgjatë plazhit në veri të Parkut Treasure Shores në Vero Beach dhe vetëm në jug të Sebastian Inlet, gjetën një shishe me një shënim brenda.

Shënimi brenda ishte zbehur, por Murphys ishin në gjendje të zbulonin emrin dhe numrin e telefonit të një vajze.

Murphy thirri numrin dhe foli me një grua që tha se vajza e saj, Ella, është një nxënëse e klasës së pestë në Miami, e cila nisi shishen nga Maratona, në majën jugore të Florida, rreth një vit më parë.

“Kjo e ka bërë udhëtimin mbi 402.336 kilometra. Ndonjëherë janë gjërat e thjeshta në jetë që sjellin lumturi në botën e sotme të çmendur”, tha Murphy për Sebastian Daily.

Një adoleshente e shtetit të Uashingtonit kohët e fundit mësoi mesazhin e saj në një shishe udhëtuar nga një distancë edhe më larg në vetëm dy vjet. Niki Nie, nga Battle Ground, tha se po lundronte në Paqësorin Jugor me familjen e saj kur hodhi një mesazh në një shishe në ujë ndërsa kalonin ekuatorin.

Nie mësoi se shishja e saj u gjet dy vjet më vonë gjatë një pastrimi plazhi në Papua Guinea e Re, rreth 2.41402 kilometra nga vendi ku u hodh në ujë, shkruan Upi.com, transmeton Klan Kosova.\klankosova\

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *