Mesazhi i Daçiqit, pasi Kurti fitoi zgjedhjet: Duhet të bashkoheni me “mini-Schengenin”!

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, thotë se nuk ishte i befasuar nga deklarata e Albin Kurtit, i cili tha se prioritet i Qeverisë së ardhshme nuk do të jetë dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës.

Ai theksoi për TV Pink-un se nuk do të ketë kohë të lehta për dialogun, por se gjëja më e rëndësishme sipas tij është ruajtja e paqes.

“Serbët treguan unitet në zgjedhje. Kjo do të thotë se ne mund të ndjekim një politikë serioze të mbështetjes së popullit serb. Nëse nuk ka serbë në Kosovë, ky problem humb rëndësinë e tij. Pothuajse të gjithë serbët në Kosovë votuan për serbët. Kjo tregon besim në Listën Serbe. Mishërimi i lidhjes me Beogradin “, deklaroi Daçiqi.

I pyetur për të komentuar urimet e ambasadorit amerikan në Prishtinë, i cili tha se pritej bashkëpunimi me Qeverinë e re të Kosovës drejt qëllimeve të përbashkëta, Daçiqi tha se shpreson se qëllimet e përbashkëta të të gjithëve janë ruajtja e paqes dhe stabilitetit rajonal.

“Pavarësisht nga perspektivat e dialogut, qëllimi është të ruhet paqja dhe stabiliteti rajonal. Është koha të kthehemi në një agjendë që është realiste dhe e qëndrueshme, që Prishtina të bashkohet me “mini Shengenin”, për të zgjidhur problemet e jetesës së njerëzve, nëse nuk mund të biem dakord për një zgjidhje më të përhershme“, tha ai.\indeksonline\

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *